top of page

Góry Świętokrzyskie 

Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica(612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych pasm górskich w Polsce. Wypiętrzyły się w czasie kaledońskich ruchów górotwórczych na granicy syluru i dewonu. Następnie zostały odmłodzone w czasieorogenezy hercyńskiej (dolny karbon) i ponownie podczas orogenezy alpejskiej.

Góry Stołowe

Góry Stołowe zalicza się do jedynych w Polsce gór płytowych. Na ich niepowtarzalny krajobraz, składają się głównie niezwykłe kamienne formy takie jak chociażby ‘skalne grzyby’ czyli skamieliny powstałe z piaskowca. Jego dolne partie szybciej ulegają zniszczeniu i w rezultacie powstaje duży kapelusz na dużym słupie skalnym. Wygląda to naprawdę imponująco i ciekawie. Pozostałe twory skalne – powstałe w efekcie procesu wietrzenia i rozczłonkowywania skał – mają nawet przypisane swoje nazwy np.: ‘Małpolud’, ‘Kwoka’, ‘Tron Liczyrzepy’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beskidy

Chociaż najmłodsze z Polskich gór, to zdobyły już serca wielu turystów. To co urzeka w tym paśmie górskim to głównie jego malowniczy krajobraz. Wypełniają go:  Lasy: bukowe, jodłowe; Bory świerkowe;  Rozległe hale skąd rozpościera się widok na: Tatry oraz Małą i Wielką Fatrę; Malownicze Beskidzkie Połoniny – wypełnione licznymi: jeziorkami, dolinami, lasami bukowymi, świerkowymi oraz bukowo-świerkowymi. 

W Beskidach panuje klimat umiarkowany górski o wzrastających (ku wschodowi) cechach kontynentalnych. Charakterystyczne jest zmniejszanie się rocznej amplitudy temperatur wraz z wysokością.

Wykształciły się tu piętra klimatyczne – szczególnie dobrze widocznie na Babiej Górze – od umiarkowanie ciepłego do umiarkowanie zimnego w szczytowych partiach gór.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bieszczady 

Bieszczady to pasmo górskie znajdujące się na południowo – wschodnim krańcu Polski, graniczące z Ukrainą i Słowacją. Mimo, że przybywa tu coraz więcej turystów, góry te nadal zaskakują swoją unikalnością i pięknem. Największą powierzchnię tego pasma stanowią lasy i obszary zadrzewione. Łącznie pokrywają one przeszło 70% obszaru Bieszczad. 

Dzielą się na:

 

  • Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski, Słowacji iUkrainy)

  • Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy)

Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Mimo iż szczytowe partie zajmują połoniny, to Bieszczady zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, a niePołonińskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatry

Najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Tatry leżą w Łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich.Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z tego około 175 km²  leży w granicach Polski, a ok. 610 km² na terytorium Słowacji.

Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego TANAP-u oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

 

 

 

 

Pieniny

To pasmo górskie ciągnące się przez ok. 30 km2. Na tym obszarze znajdziemy wiele ciekawych form krajobrazowych. Zachwyci nas z pewnością również ogromne bogactwo przyrody. Za najbardziej urozmaiconą pod względem krajobrazowym część Pienin uznaje się obszar pomiędzy Trzema Koronami a Sokolicą. Jest to również ten zakątek Pienin, który został objęty nadzorem Pienińskiego Parku Narodowego

położone w południowej Polsce i północnej Słowacji, stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych (Pieniński Pas Skałkowy).

 

 

 

 

 

 

 

 

Rysy

Góra położona nagranicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich – jednej z części Tatr. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy (2503 m n.p.m.), znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północny, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski(2499 m n.p.m.). Masyw Rysów posiada trzy wierzchołki. Najwyższy z nich (tzw. środkowy – 2503 m n.p.m.) leży po stronie słowackiej, podobnie jak najniższy wierzchołek południowo-wschodni (2473 m). Na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni co do wysokości, północno-zachodni wierzchołek o wysokości 2499 m n.p.m., który jest najwyżej położonym punktem Polski.

Karpaty

Łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria ośmiu krajów: Austrii, Czech, Polski,Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m. Karpaty wchodzą w skład wielkiego systemu górskiego –łańcucha alpejsko-himalajskiego. Stanowią drugi co do powierzchni łańcuch górski Europy i dziesiąty pod względem wysokości – po: Alpach, górach Betyckich, Pirenejach, Apeninach, górach Dynarskich, Riła, Olimp, Pirin, górach Korsyki. Zajmują powierzchnię 190 tys. km², z tego w Polsce 19,6 tys. km² (6,1% powierzchni państwa). Stanowią centralną główną część Regionu Karpackiego, który poza nimi obejmuje również pas obniżeń związanych geologicznie z Karpatami –Podkarpacie, Równiny Południoworumuńskie i Kotlinę Panońską.

bottom of page